Zapraszamy na IX Białołęcki Bieg Wolności!

Białołęcki Bieg Wolności to coroczna impreza upamiętniająca wprowadzenie stanu wojennego w Polsce, 13 grudnia 1981 roku. Trasa przebiega wokół Aresztu Śledczego w Białołęce i wynosi symboliczne 13 km (trzy okrążenia po 4,3 km).

Data tegorocznego wydarzenie to niedziela 10 grudnia, a spotykamy się na Białołęce w Warszawie, pod murami Aresztu Śledczego.  Tam będzie zlokalizowane miasteczko biegu, biuro zawodów oraz START i META.

Władze Stanu Wojennego internowały na Białołęce ponad 600 opozycjonistów, m.in. Bronisława Komorowskiego, Jacka Kuronia, Adama Michnika, Henryka Wujca, Karola Modzelewskiego,  Janusza Onyszkiewicza, Jana Rulewskiego, Tomasza Jastruna i wielu innych. Impreza ma na celu upamiętnienie tamtych wydarzeń, a biegacze będą mogli obejrzeć wystawę związaną z okresem stanu wojennego, opracowaną przez Stowarzyszenie Wolnego Słowa.

Atmosferę grudnia ’81 przybliżają nam odtwarzane przed startem nagrania: przemówienie Gen. Wojciecha Jaruzelskiego informujące o wprowadzeniu stanu wojennego oraz fragment Dziennika Telewizyjnego z 1989 roku, podczas którego Joanna Szczepkowska ogłosiła na antenie zakończenie komunizmu w Polsce. Wysłuchamy również utworu „Mury” Jacka Kaczmarskiego, a biegowi towarzyszyć będzie muzyka z tamtych czasów. Pojawią się również charakterystyczne koksowniki, używane podczas stanu wojennego przez wojsko i milicjantów do ogrzewania się w mrozy na posterunkach ulicznych. 

Zapraszamy do udziału w biegu, a  mieszkańców zachęcamy do gorącego dopingowania biegaczy na trasie.

Zapisz się już dziś!